Hizmetlerimiz / Teknik Servis

Optik teknoloji ile ışık hızında Internet

Optik Internet, taşıyıcı güvenilirliğine, yüksek erişim hızına ve çok hizmetli esnek altyapıya dayanan; yeni kuşak optik ağ çözümleri ile gerçekleştirilen Internet’tir.

Telekomünikasyondaki gelişmeler ve Internet eğilimlerinin artışı ile ses, görüntü ve veri trafiğinin daha hızlı ve verimli taşınması gerekliliği, daha fazla bant genişliği ihtiyacını doğurdu. SDH (Eşzamanlı Sayısal Hiyerarşi), yüksek hızlı veri iletiminde kullanışlı bir zaman bölümlemeli çoklama teknolojisi. SDH teknolojisinin gelişimi STM-1 (STM:Senkron Taşıma Modülü) ile başlamış (STM-1 kapasitesi:155Mbit/s), STM-4 (622Mbit/s), STM-16 (2.5Gbit/s), STM-64 (10Gbit/s)’e ve en son da STM-256 (40Gbit/s)’e ulaştı. Daha fazla bant genişliği sağlamak için gereken teknoloji ise “optik çoklama teknolojisi” DWDM (Yoğun Dalgaboyu Bölümlemeli Çoklama).
DWDM, optik Internet teknolojisinin çekirdeğini oluşturuyor. Bunun SDH’te kullanılan teknolojiden farkı aynı anda birçok farklı dalga boyu (Fotonik katman) kullanılarak verinin iletilmesi; böylece bugün Nortel Networks tarafından erişilen seviyede 160 farklı dalga boyu ve dalga boyu başına 40Gbit/s veri hızı kullanılarak 6.4TeraBit/s kapasitede iletim sağlanıyor.

Geniş bantlı Internet çözümleri çok büyük fiber optik iletim kapasitesine gerek gösteriyor. Bu artan trafik gözönüne alındığında, 2003 yılında bugün sahip olduğumuz kapasiteyi 40 kat büyütmenin gereği ortaya çıkmıyor. Bu nedenle fiber optik, yüksek performanslı Internet için bir zorunluluk oluyor. Ayrıca sahip olma maliyetini düşürerek kârlılığı artırmak için de fiber optik tek çözüm olarak görülüyor. Optik teknolojisi, optik Internet alanında şimdiye kadar hiç mümkün görülmemiş bir hızda performans iyileştirmesi sunarak Moore`s Kanunu`nu aştı. Moore`s Kanunu, “ileri teknoloji ile bir silikon “chip”in performansını 18 ayda 2 katına çıkarabiliyoruz” diyor. Bu müşteri için de işlenen her bit için daha düşük maliyet anlamına geliyor. Optik şebekeler, iletim ağ kapasitesine çok büyük değişiklik getirdi Nortel Networks her 9 ayda bir, fiber optik ürünlerinin kapasitesini ikiye katladı. Bunun anlamı, taşınan her bit başına maliyetin de her 9 ayda bir yarıya düşmesi. Örneğin saniyede 6.4 terabit taşımak, Amerikan Kongresi`nin kütüphanesinde bulunan 4 milyon adet kitabın, Kuzey Amerika`nın bir tarafından diğerine tek bir fiber optik lif üzerinden 30 saniyeden az bir sürede iletilmesi demektir. Aynı miktar bilginin 56K modem üzerinden taşınması 81.5 yıl sürüyordu. Teknoloji, şebeke kapasitesini 2 şeritli otoyoldan 24 mil genişliğe sahip bir otoyola çıkarmamızı mümkün kıldı. Bunun yeni ekonominin doğuşuna katkısı, uzun mesafe bağlantılarının maliyetini yüzde 99 azaltıyor.
Nortel Networks’ün optik teknolojisi Kuzey Amerika Internet trafiğinin yüzde 75`ini, Avrupa Internet trafiğinin ise yüzde 50’sini taşıyor. AT&T, Bell Nexxia, Cable&Wireless, Level 3 Communications, MCI WorldCom ve Qwest gibi kuruluşlar ağlarını kurmak ya da genişletmek için Nortel Networks`ün optik Internet teknolojisini tercih eden şirketler arasında. Geçtiğimiz iki yıl içinde dünya çapında kurulan belli başlı 20 yeni ağdan 17’si Nortel Networks’ün optik teknolojisini kullanıyor.

Bilişim teknolojileri alanında çözüm ve hizmetleriyle, anında hizmet.

EFE GRUP BİLİŞİM Tamamen müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile bu güne kadar birçok kurum ve kuruluşa destek vermiştir.
Bilgi teknolojileri ve Tekneloji alanında ihtiyaçları karşılamak ve verimliliği arttırmak amacıyla; profesyonel ekibimizle sürekli iyileştirmeye inanarak en uygun hizmeti anında, çözüm ve servis desteğini sağlamak.
Bilişim teknolojileri ve bilgisayar alanında çözüm ve hizmetleriyle, fark yaratan çözümlerimizle, türkiye pazarinda daha fazla söz sahibi olmak.